Танграм

Танграм

Играјте игру која је била једна од великих страсти Наполеона Бонапарте и Едгара Алана Поа.

Танграм је древна кинеска игра, која развија логичко размишљање и комбиновање, а истовремено је неисцрпан извор забаве.

Реч танграм у кинеском језику значи „седам плочица мудрости“, пошто се састоји од седам делова или танова, који се слажу тако да се формира одређена фигура. Уколико се из сложене фигуре може препознати о каквом је облику реч, игра је успешно завршена.

Пет плочица имају облик једнакокраког троугла, једна има облик паралелограма, и једна облик квадрата. Од ових седам облика, паралелограм је јединствен јер се његова симетрична слика не може добити ротацијом. То је такође једини део који се мора преокренути кад се формирају танграм узорци.

О самој историји танграма познато је врло мало. Не може се са сигурношћу рећи када је настао и у којем делу Кине. Једна од легенди каже да је слуга неког кинеског цара заслужан за настанак танграма. Носећи вредну керамичку плочицу, саплео се и пао. У паници је покушао да комадиће керамике сложи у квадратни облик, али то није никако успевао. У својим покушајима створио је разне фигуре животиња, људи и ствари.

Многи познати и непознати људи уживали су у изазовима ове занимљиве игре. Писац и математичар Луис Керол био је велики љубитељ танграма. Поседовао је велику кинеску књигу која је садржала 323 танграм облика. У заточеништву на Светој Хелени Наполеон је дане проводио слажући танграм фигуре, а међу велике љубитеље танграма убраја се и познати писац Едгар Алан По. Године 1903. Сем Лојд је написао Осму књигу о танграму, која је значајна јер садржи око 600 шаблона за слагање, од којих неки још увек нису решени.

Овај експонат посетиоци могу погледати од 4. до 28. маја у Галерији смештеној у приземљу зграде Робне куће Београд, у Кнез Михаиловој 5, сваког дана сем понедељком, од 10 до 19 часова.